Post Image
153

Anne Sütü Hakkında Bilinmeyenler

Anne Sütünün Bilinmeyen Faydaları

İlk 6 ayda bebeklerin gelişiminde en etkili besin anne sütüdür. Anne sütünü arttırmak için birçok yol denenir. Bunların başında bol sıvı tüketmek ve dinlenmek gelir. Yediklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Yiyeceğiniz bazı besinler bebeğe gaz, hazımsızlık ve benzeri rahatsızlıklar verebilir. Bu hazırladığımız makalede aklınıza takılan soruların çoğuna cevap bulacağınıza inanıyoruz.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Rezene

Rezene emziren anneler arasında çok bilinmiş bir bitkidir. Kadın vücudunun ürettiği östrojen yapıya benzetilen fitoöstrojen molekülü acısından zengindir. Fitoöstrojen; anne sütündeki yağ oranını arttırır ve süt kanallarının gelişimine katkı sağlar. Bunun yanında bebeğinizin gaz ve hazımsızlık sorunu varsa bunu ortadan kaldırmaya büyük miktarda yardımcı olacaktır.

Dereotu

Her gün belli bir miktarda dereotu tüketmek sütünüzü arttıracaktır. Yapısal olarak rezene ile aynı faydaları sağlar.

Havuç

Fitoöstrojen bakımdan oldukça faydalı besindir. Günde bir adet havuç tükenmek sütünüzün artmasına fayda sağlayacaktır.

Yulaf

Demir mineralleri acısından oldukça zengin bir besindir. Bununla birlikte oksitosin salınımını uyararak, sütün kanallardan daha hızlı inmesini sağlar. Öğünlerinizi ve meyve saatlerinizi yulafla değerlendirerek süt üretiminizi çoğaltabilirsiniz.

Fesleğen

Anneler, bebekleri olduğu ilk zamanlarda birçok şeyden endişe duyarlar. Buda strese neden olur ve stres süt üretimini etkiler. Fesleğenin ise rahatlatıcı etkisi tamda bu noktada devreye girer. Salatalarınıza fesleğen ekleyerek stres kaynaklı süt azalmalarını ve kesilmelerini önleyebilirsiniz.

Susam ve Susam Yağı

Vücut için en gerekli yağları içinde barındıran susam, aynı zamanda da yüksek kalsiyum içerir. Bu sebeple anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın