Post Image
189

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Yaklaşık 9 ay boyunca anne adayları bebekleri olur ve daha sonra normal şartlarda doğum ardından loğusalık başlar. Bu dönemlerde kişiden kişide değişim olduğundan bazı kadınlarda süt azlığı ya da bebeğin meme ucunu tutamaması şeklinde sorunlar olabilmektedir. Bebeğin memeden süt alması doğrultusunda memeye yeni süt gelir. Bu nedenle alınmayan süt kalır ve meme süt üretimini durdurmaya başlar. Bu durum kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Böylelikle meme ucu tutma çabası ve alışkanlığı edinme süresi vardır. Sonuç olarak memeyi tutan bebekler için anne sütünün arttırmanın yolları şeklinde aramalar başlar.

Bebeğin sağlıklı annenin de kaliteli süt üretiminde bulunması için süt yapıcı besinlerin tüketimi sağlanır. Bu sırada en çok yapılan hatalarda biri doğru bilinen yanlışlar annenin hızlıca karbonhidrat almasına neden olur. Böylece kilo ve ödemde kaçınılmaz olmaktadır.

Emziren Annelerin Süt Attırmak İçin Kullanması Gereken Yöntemleri

İlk 6 aya kadar besleyici görevde bulunan ve bebeğin gelişiminde büyük rol oynayan süt emziren anne için de büyük avantajdır. Bu aşamada süt yapan besinler;

  • En çok alınması gereken ve sütün kalitesi arttıranlardan biri sudur. Su tüketimi en az 2 ya 3 litre şeklinde olmalıdır.
  • Yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi yapılarak hem süt kalitesi arttırılır hem de annenin doğumda aldığı kiloların verilmesi sağlanır.
  • Günlük protein alımı mutlaka olmalıdır. Hayvansal gıdalardan alınan besinler bebeğin kemik gelişimi için önemlidir. Bu sırada hayvansal ürün tüketimi yapamayan anneler protein içeren bakliyatları tüketebilir. Özellikle yeşil mercimek ve kuru fasulyedir. Doğru ve yeterli şekilde tüketildiğinde bebeğe de gaz sorunu yapmamaktadır.
  • Daha çok şeker isteği oluşan emziren annelere mevsim meyveleri de önerilmektedir. Özellikle şeker krizlerini mevsim meyveleri ile gidermek kilo vermeniz açısından da avantajlı olacaktır.
  • Annenin doğumundan sonra sağlıklı olması ve bebeğini sağlıklı beslemesi için alması gereken gıdalardan biri de tahıl, süt, yoğurt, kuruyemiş şeklinde olmalıdır. Hem gebelik boyunca kaybedilen kalsiyum oranı hem de vücudun toparlanması açısından kuruyemiş oranı tüketimi yapılmalıdır.

Anne sütü yalnızca bir meme üzerinden tüketimi yapılmamalıdır. Çünkü tek memenin tamamen boşalması, o memenin yeni süt yapımını yavaşlatacaktır. Bunun için sırayla ve sık aralıklar ile verilen süt, meme içerisinde süt sirkülasyonunu da arttırarak kaliteli süt üretimini sağlamaktadır. Bu sırada en az ilk 6 ay gece emzirme yapılması gerekir. Gece emzirme süt oluşumunu arttır bebek uyanmıyor ise pompa ile sütünüzü sağarak bekletebilirsiniz. Böylece anne sütünün azalmaması için yapılan yöntemlerden biri de gece emzirmesidir. Memede kaliteli süt üretimi gece daha iyi olduğu gibi daha kaliteli olarak da devam etmektedir.

6 aydan sonra ek gıdaya geçen bebeklere yaklaşık olarak 2 yıl süt verilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Hem bebeğin kemik gelişimi hem de bağışıklığı için süt verilmesi önemlidir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın