Post Image
213

Çikolata Kisti Belirtileri

Her 10 kadından 1 ‘inde olma olasılığı yüksek olan çikolata kisti son zamanlarda en karşılaşılan kadın hastalıkları arasında yer almaktadır. Psikolojik sorunlar ile başlayan iyi huylu kist gebelik durumlarında da sorun yaratabilmektedir. Bunun için jinekolog kontrolü doğrultusunda çözüm yolları bulmak gerekmektedir. Böylece ilk olarak çikolata kisti belirtileri şeklinde araştırma yapılarak sorun edilebilmektedir. Endormetriozis olan ve halk arasında bilinen adı çikolata kisti, rahim için dolduran bir tabaka şeklinde bulunmaktadır. Rahim dışında alt karın boşluğunda olarak yumurtalık ve bağırsakları tetiklemektedir. Direkt olarak uzmanlar tarafından yapılan araştırma doğrultusunda tedaviye başlanılan bu sorunda belirtiler için dikkat edilmesi gereken durumlarda bulunmaktadır.

Çikolata Kistinin Belirtileri Ve Önlemleri

Adet sancısı farklı sebeplerden dolayı görülebilmektedir. Fakat düzenli adet sancıları ve sancıların kasık ile bel kısmında yoğunlaşması çikolata kistini tetiklemektedir. Bu gibi durumlarda uzman kontrolü de önemlidir.

Upset couple in bed sleeping separately

Birçok kadın gebe kalma tedavisinde öğrendiği çikolata kistinin bir diğer belirgin belirtilerinden biri de cinsel ilişki sırasında oluşan ağrıdır. Rahim içi ve dışında olabilen 1 ile 4 cm büyüklüğündeki dokular cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilmektedir. Bu durum her seferinde ve sürekli oluyor ise mutlaka jinekolog kontrolü yapılmadır.

İleri evreli çikolata kistinin belirtileri hamile kalamama ve infertilite şeklinde de olabilmektedir. Çikolata kisti tüplere zarar vererek yumurtanın sperm ile buluşmasını engellemektedir. Bu durumda doğurganlığın azalmasına yol açarak hamile kalamama şeklinde sorunlara yol açmaktadır.

Rahim dışında bulunan doku bağırsak sorunlarına yol açmaktadır. Bu yüzden çikolata kistine sahip olan kişilerde düzensiz bağırsak hareketleri oluşabilmektedir. Bağırsak alışkanlıkları adet zamanına yakın hızlı ya da yavaş çalışma sürekli değişiyor ise çikolata kisti belirtisi olabilmektedir. Bu anlamda da evli ya da bekar olma fark etmeden doktor kontrolünde bulunulması gerekmektedir.

Çikolata Kistinin Oluşturduğu Riskler

Henüz oluşum sebebinin tam anlamı ile bulunmamasına karşılık birçok riski belirlenen çikolata kistinde tedavi aşamaları da görülmektedir. İlk olarak belirlenen çikolata kistinin oluşturduğu riskler;

  • Adet olmaya çok erken yaşta başlamak
  • Tersi olarak menopoza ilerlemiş yaşlarda girmek
  • Östrojen hormonunun normalinden çok daha fazlası tek seferde üretilmesi
  • Düşük vücut kitle endeksi
  • Genetik durum
  • Yoğun adet takvimi şeklinde birçok sorunu ve nedeni olabilmektedir.

Bu gibi durumların göz önünde bulundurulması ile çikolata kisti kontrol altına alınma yolları da bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan tedavi sonuçlarına uygun olarak çikolata kisti tam anlamı ile bitmese de etki altına alınabilmektedir. Bu aşamada çikolata kisti belirtileri dikkat edilerek kontrollere gidilmesi gerekebilmektedir. Hem ultrason görüntüsü hem de tahliller sonucu öğrenilen çikolata kisti yine uzman tarafından tanı konulmaktadır. Bu aşamada sonuçlara uzman görüşü ve uygulaması yapılarak kesin sonuca varılmaktadır.

Bir cevap yazın