Post Image
168

Doğal Yollar İle Hamile Kalma Yöntemleri

Bebek sahibi olmak isteyen birçok çift bulunmaktadır. Özellikle yeni evli çiftler için gebelik durumu oldukça heyecan verici ve güzel bekleyiş olarak değerlendirmektedir. Fakat gebe kalma durumları her zaman kolay olmayabilmektedir. Hamile kalamama gibi durumu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle çiftler bebek isteklerini ilk olarak bu faktörleri ortadan kaldırarak başlamalıdır. Böylece doğal yollar ile hamile kalma şansı daha da artabilmektedir. Aksi durumlarda bebek sahibi olmak için tüp bebek ve aşılama gibi yöntemlerde uzman tarafından uygulanabilmektedir.

Kadın ve erkek ayrımı olmadan yaşam şeklini düzenli hale getirerek bebek sahibi olma şansı arttırabilmektedir. Çünkü gebeliğin oluşumunu engelleyen faktörler olarak bulunan seçenekleri hem kadınlarda hem erkeklerde üreme bozukluğunu etkilemektedir.

Gebe Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsan doğası gereği belirli yaşlara kadar üremede bulunabilmektedir. Bunun içinde yaşam planları arasında bebek sahibi olmak isteyenler maksimum 40 yaşına kadar bekleyebilmektedir. Bu durumda doğal yöntemler ile gebe kalma şansı en aza inmektedir. Böylece yaşlanma faktörü gebe kalma durumlarını olumsuz etkileyebilmektedir.

En çok bilinen yanlışlardan biri olan cinsel ilişki sıklığı da gebelik durumlarını olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar tarafından belirtilen önerilere göre de erkek sperm kalitesi için en yakın 2 en uzak 4 gün ilişki sıklığı yaşanması gerekmektedir. Aksi durumlarda sperm kalitesi ve hareketliliği düşebilmektedir. Bu durumlar dahilinde 1 yıl boyunda düzenli ilişki yaşayan çiftlerin bebek sahibi olma oranı yüksektir.

Kadınlar için gebe kalmak için yapılmaması gerekenlerden biri kesinlikle stresten uzak durmak olmalıdır. Çünkü stres bu alanda en olumsuz faktörlerin başında gelmektedir. Stres ile başa çıkma tam anlamı ile yapıldıktan sonra yumurtlama takibinin değerlendirilmesi olumlu sonuçlara yol açabilmektedir. Bunun için eczanelerde ovülasyon testleri bulunmaktadır. Böylece doğru günü yakalamak ve değerlendirmek de gebe kalma olasılığını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra kadınlar akıntı durumunda da yumurtlama gününü anlayabilmektedir.

Sigara kullanımı ve kafein alma üreme özelliğini en aza indirdiğinden bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bu durumlardan uzak durması gerekmektedir. Kadın erkek farklı olmadan sigara ve kafein içerek içeceklerden korunmak üreme şansını arttırmaktadır.

Doğal Gebe Kalma Olasılığını Arttırmak

Uzmanlar tarafından kontrol edildikten sonra herhangi bir sorun görülmemesi dahilinde çiftlerin bazı uygulamalarda bulunması gerekmektedir. Gebe kalma olasılığını arttıran durumlar olarak bilinen uygulamalardan bazıları;

  • Erkeklerin sperm kalitesini arttıracak tüketimlerde kadınların ise kaliteli yumurta gelişimini dengeleyecek şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bunun için çiğ kuru yemiş ve folik asit önerilmektedir.
  • Yaklaşık olarak 1 yıl boyunca cinsel ilişki sıklığını koruyarak değerlendirmek gerekmektedir. 1 yıl sonrasında uzman doktor tarafından kontrollü bebek planlaması yapılması mümkündür.
  • Stresten uzak ve kaliteli ilişki gebeliğin oluşumunda büyük katkı sağlamakta ve evliliğin sağlıklı ilerlemesine yol açmaktadır.

Bir cevap yazın