Post Image
194

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Hamileyken Oruç Tutmak Zararlı Mı?

Hamileyken oruç tutmak zararlımı sorusu en sık sorulan sorular arasına girmektedir. Oruç farz olan bir ibadettir ancak hamileler için durum biraz farklıdır.

Hamileyken Oruç Tutmak Zararlımı ve Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik ve oruç ikisi de ayrı bir değer olup insan hayatındaki özel dönemlerden biridir. Hamile bayanın oruç tutması onu olumsuz etkileyebilir ve yaşamsal değerlerinin düşmesine sebep olabilir.

Hamile Bir Kadının Kan Şekeri Çok Düşüktür

Oruç tutmak normal bir insanın kan şekerini nasıl düşürüyorsa hamile bir kadının kan şekeri ve tansiyonunu da daha kötü etkileyebilir. Özellikle de sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutmak hamile bayanları daha çok etkileyebilir.

Hamilelik Başlı Başına Dikkat Gerektirir

Hamilelik başlı başına hassas ve annenin kendine dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Çünkü hamilelik süresince bebeğiniz sizin mineral depolarınızı kullanır. Bunun için anne adayının düzenli ve belirli aralıklarla su ve gıda alması gerekmektedir. Çünkü harcanan depolar yeniden dolmazsa bu anne ve bebekte bir takım eksiklikler doğuracaktır.

Gebe bir kadının oruç tutması pek önerilen bir durum değildir hele de çoklu gebelik söz konusu ise kesinlikle oruç tutmayınız. Oruç tutan kişi istediği zaman su içemeyeceği için bu durum anneyi olumsuz etkileyecektir.

Erken Doğum Riski Oluşabilir

Hamile bayanın yeterince su içememesi erken doğum riskini ortaya çıkarır. Hamile iken oruç tutan hamile bayanın kan şekeri daha kolay düşecektir. Çünkü vücudundan beslenen iki kişi vardır. Oruçlu iken uzun süre açlık halinde hamilelik şikeyetlerinizde artış gözlenebilir.

Mesela kusma, mide yanması gibi sorunlarınız varsa bunlar artabilir. Sorunsuz bir gebelik yaşayan kadının oruçlu iken birden bir sorun yaşaması söz konusu olabilir. Bu yüzden doktorunuza danışmadan kesinlikle oruç tutmaya kalkışmayın çünkü sizi en doğru şekilde yönlendirecek olan kişi doktorunuzdur.

Oruç tutarsanız bebeğiniz yeteri kadar beslenemeyebilir ve gelişim geriliği gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Bu yüzden kendinizi ve bebeğinizi riske atmayın ve oruçlarınızı sonraya bırakınız.

Yine lohusa döneminde ve emzirme döneminde de anne sütü çok önemli olduğundan oruç tutulmaması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın