Post Image
176

Hamilelikte Oluşabilecek Hastalıklar

Üremeye başlayan her kadın hamile kalmayı istemektedir. Annelik de hormonsal anlamda kadınlarda yaratmış olduğu heyecanın yanı sıra birlikte getirdiği hastalıklar da görülmektedir. Genel olarak bütün kadınların hayali olan annelik, içgüdüsel olarak birçok duyguyu bir arada yaşamaya başlamak anlamına gelmektedir; mutluyken üzgün üzgünken heyecanlı olmaları normal karşılana biliniyor. Heyecanlı ve hızlı geçen günler bazen kötü sonuçlana bilmektedir. Bu durumları bazı hastalıklar tetiklemektedir. Bu hastalıklar hamilelik sırasında yapılan gerekli testler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Gebelikte Görünen Hastalıkların Başlıca Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Mide yanması olarak bilinen reflü başta gelen hastalıklardandır. Yemeklerden sonra görüldüğü bilinen reflünün asıl nedeni stres olması bilinmektedir. Genel olarak reflü yaş sınırı olmadan her yaştan kişilerde görülebilmektedir. Reflünün yaratmış olduğu ağrı ve rahatsızlık hastalarda iştahsızlık sebebiyle ile kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir. Gebelikte reflüye çözüm olarak gazlı, asitli, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanın yanı sıra az ve sık öğünlerin tercih edilmesi önerilmektedir.

 En çok görünen rahatsızlıklardan biri de kabızlık ve hemoroid olduğu bilinmektedir. Halk arasında bilinen adı ile basur dışkılama yolu ile anlaşılan hastalıklardan biridir.  Bu hastalıkta da tıpkı reflüde olduğu gibi yeme içme konusunda dikkatli edilmeli ve kabızlığa neden olacak besinler tüketilmemelidir. Hemoroide (basur) alınabilecek önlemlerin başında gelen sıvı tüketilmesi olduğu bilinmektedir.

Hamileliğin son üç ayında görünen idrar kaçırma hamileleri oldukça zorlayan dönemlerden biridir. Rahminde oluşan genişleme idrar kaçırmaya neden olmaktadır.

İlaç ile tedavisi olmadığı bilinen bu hastalık sıvı tüketimine ve kasların güçlendirecek egzersizlere doktor tarafından yönlendirilerek en kısa zamanda başlamalıdır.

Enfeksiyonlarda en sık görülen idrar yolu hastalıkları hamileliğin her ayında görülmesi mümkün olan bir hastalık türüdür. Önlem alınmaz ise hamilelik sonrası da devam edildiği birçok hamilede görüldüğü bilinmektedir.

İdrar yaparken yanma idrarda kötü koku ve iç çamaşırlarda görülen akıntı gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonun hastalıklarındandır.  

Gebelik diyabeti olarak bilinen hastalık yaklaşık olarak 9 ay boyunca devam edebilmektedir. Hatta gebeliğin son aylarında hamile diyabeti daha ağır geçebilmektedir. Harmanların hamilelikte hızlı ya da yavaş çalışması diyabet hastalığını da ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumda genel olarak hamilelikte çıkan tüm hastalıkta gibi başlıca yapılan testler sonucu da bilinmektedir.

Rahim genişlemesi her hamilede olduğu için akciğer baskısı mümkün olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte nefes darlığı önemli olan sorunlar arsında geçmektedir. Bu sorunu  giderile bilmesi için hamilelerin dik oturması ve yüksek yastık kullanması uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Aynı zaman da aşırı yorgunlukta nefes darlığına yol açabilmektedir. Yorgunluğun getirdiği diğer hamilelikte ortaya çıkan hastalıklar kramp ve uyuşma olarak görülmektedir. Uzun süreli yürüyüşler ve ağır kaldırma durumlarından kaçınarak bu gibi sorunlardan da uzak durulmuş olacaktır. Tüm bu sorunlar göz önünde bulundurularak tedavi için ilk olarak uzman kontrolü yapılmalıdır.

Bir cevap yazın