Post Image
311

Hanımeli Çiçeği

En çok bilinen bitki çeşitlerinden olan Hanımeli çiçeği kokusu ve şekli ile kendine hayran bırakmaktadır. Sarmaşık bitkisinin özelliklerinden olduğu için bir dönem evlerde fazlaca bulunmaktaydı. Hala birçok evde süs bitkisi olarak tercih edilen hanımeli çiçeği zarif görüntü ve hoş kokuya sahiptir. Sarı ve beyaz olarak bulunan çiçeğin aslında 200’e yakın türü vardır. Hanımeli çiçeğinin yaklaşık 100 farklı türünün ana vatanı Çin’dir.

Çiçeğin zarif ve taneli dalları ile hanımeli adını almasının yanı sıra bulunan evlere uğru getirildiği de düşünülmektedir. Genel anlamda saksı dışında da yetilen bitkinin çok olduğu yerlere uğurundan dolayı ev yaptırılırmış. Bu yüzden hanımeli bulunan evlerde şansında yüksek olduğuna inanılır.

Hanımeli Çiçeğinin Özellikleri

Ülkemizde sarı ve beyaz türde bulunan hanımeli çiçeği direkt olarak kokusu ile bilinmektedir. Dikilmesinden itibaren hızlı bir şekilde büyüme gösteren bitki rengi ile de oldukça beğenilmektedir. İç kısmında bulunan süslü görüme siyah ve kırmızı renkleri eklenmektedir. Bulunduğu alanın soğukluğuna göre yaprakları dökülebilir. Bu nedenle ılık havayı daha çok sever. Ev bitkisi olarak tercih edilebilen bitkide en merak edilen “ hanımeli saksıda yetişir mi? “ şeklinde sorulardır. Bu soruya cevap evettir. Özellikle balkonlarda tercih edilen hanımeli kapalı ortamlara ayrıca hoş koku bırakmaktadır.

 • Ekilmesi ile yetişme ve büyüme süresi yaklaşık olarak 3 – 4 yıl kadardır.
 • Humuslu topraklarda yetişmeyi sever
 • Sarmaşık özelliği ile 7 metreye kadar büyüme göstermektedir. Evlerde yetilen hanımeli çiçekleri ortalama 2 ya da 3 metre büyümektedir.
 • Türkiye’de bulunan en çok hanımeli türü; tatar hanımeli, sarı hanımeli, keçi kulağı hanımeli, sarmaşık hanımeli şeklindedir.

Hanımeli Çiçeğinin Bakımı

Ilık havayı seven hanımeli çiçeği bol güneşte daha sağlıklı olmaktadır. Bu yüzden uzama şekli güneşe doğru gider. Hatta hanımeli çiçeğindeki çalı görüntüsü güneşi çok sevdiğindendir.

Daha bahçe alanların da çoğalan hanımeli yaz kış nemli toprak sever. Bunun için hanımeli çiçeğinin bakımı olarak belirlenen sulama toprağın nemine göre değişebilmektedir. Çiçekli bitki olduğundan sulama işlemi sıklığına göre açılma görülür. Toprağının kuruması ile çiçeğin solması da mümkündür.

Türüne göre sürekli çiçek açan hanımeli çiçeğinde herhangi bir budama zamanı bulunmamaktadır. Daha çok sonbahar mevsiminde dökülme yapan çiçekler budama istemektedir. Çiçeklerin dökülmesi ile budamasının yapılması sonraki senenin çiçeklerinin daha iyi açılmasına sebep olacaktır.

İki farklı türü olması ile budama şekilleri de fazlaca olabilmektedir. Bu anlamda en çok yapılan budama işlemi olgunlaşmamış dalın direkt olarak toprağa ekilmesi ile gerçekleşir. Dallandırma olarak adlandırılan bu yöntem hem kolay hem de hızlı büyüme için etlidir. Dallandırma ile gerçekleşen çoğalma işleminde yeni kökün oluşması 1 ay kadar bir süre almaktadır.

BJK860 Jin Yin Hua (dried honeysuckle) with a cup of tea. Image shot 2008. Exact date unknown.

Hanımeli Çiçeğinin Faydaları

Kokusu ve görüntüsünün yanı sıra Hanımeli çiçeğinin faydaları da fazlaca bulunmaktadır.

 • İdrar söktürücü
 • Nefes darlığı giderilmesi
 • Kalp ve damar sistemini güçlendirir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Metabolizmaya yardımcı olur
 • Soğuk algınlığı, bronşit gibi rahatsızlıkların giderilmesi sağlanır
 • Onarıcı özelliği ile cildi temizler

Hanımeli çiçeklerinin kurutulması ile çayı elde edilerek yukarıda bulunan rahatsızlıklara iyi gelebilmektedir. Aynı zamanda ağız içerisinde bulunan hastalıkların giderilmesi içinde çayının gargara yapılması önerilmektedir. Aktarlarda bulunan kurumuş hanımeli çiçeği ile demleme çay yaparak günde en az 1 kez tüketerek sağlıklı olabilirsiniz. Etkisinin oranı yüksek olduğundan günlük 1 fincan tüketime dikkat edilmelidir. Tavsiye edilenin dışında tüketim zararlı sonuçlara yol açabilmektedir. Bu anlamda küçük çocuklar, gebelik durumu bulunan ve emziren annelerinde tüketmemesi gerekir. Sonuç olarak günlük ilaç kullanımında bulunan kişilerde hanımeli çayını tüketmemelidir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın