Post Image
172

Kadın Sağlığında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Kadın erkek fark etmeden sağlıklı yaşama dikkat edilmelidir. Bu alanda kadınlar için ekstra özen gösterilmesi ve hayat boyunca sağlıklı yaşanması da büyük önem taşımaktadır. Böylece kadın sağlığında dikkat edilmesi gereken durumlar şeklinde belirlenen ve uzmanlar tarafından da sıkça önerilen sağlık sorunları ayrıntılı olarak aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Hayatın evreli şekilde geçmesi ile ilerleyen her evrede rutin olan kontrollerde artmaktadır. Bunun için özellikle kadınlarda yetişkinliğe doğru geçen evrelerde kadın hastalıkları sorunlarına önem verilmektedir. Aile bireyleri olarak özellikle annelere bu alanda biraz daha fazla özen verilmektedir. Başlangıç yaşı 8 olan ergenlik döneminde kız çocuklarını bilgilendirmek gerekmektedir. Ergenlik döneminin başlangıcının ilerlemesi ile kadın üreme yaşı da yakınlaşmaktadır. Bunun öncesinde regli olma durumu da dikkate alınarak kadınsal şekilde yapılması gereken kontroller sağlanmalıdır. Bu alanda “erken teşhis hayat kurtarır” sözü oldukça iyi kullanılmaktadır.

Daha çok kadınlarda görülen meme kanseri de rutin yapılan kontroller ile fark edilebilmektedir. Böylece kanserin başlamadan bitmesi de sağlanmış olabilmektedir. Meme kanseri kontrollerinden önce adet düzensizliği ya da aşırı tüylenme gibi durumlarda takip edilmelidir. Bunun için çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü de araştırabilmektedir. Aynı şekilde tüylenme sorunlarının da giderilmesi için çözümler de bu alanda aile bireyleri tarafından anlatılmalıdır.

Adet döneminde olabilecek sorunlar için önceden teşhisi yapılabilen durumlar arasında polikistik over sendromu bulunmaktadır. Özellikle tedavi sürecini düzenlemek ve ileri zamanlarda üreme durumunu arttıracak önlemlerde bu yaşlarda alınabilmektedir.

  • Kilo alma
  • İnsülin direncini koruma
  • Tüylenmeye çözüm gibi belirli sorunlar ergenlik başlangıcından sonra kadınsal olarak sürekli devam edebilmektedir.

Meme Kanserinde Erken Teşhis

Meme masajı yaparak da kitle belirlenmesi anlaşılabilen meme kanseri teşhisinde masaj hareketlerine hakim olmak gerekmektedir. Bu alanda uzman bilgisi almak önemlidir. Genellikle kadınlarda görülen ve dünya genelinde 8 kadından birinde olması beklenen meme kanseri tıbbın ilerlemesi ile atlatılabilen bir hastalık haline gelmektedir. Genel olarak tüm kanser çeşitlerinde önemli olan moral ve psikolojik durum meme kanserinde de geçerli olabilmektedir.

Sağlıklı Hamilelik Ve Bebek Sağlığı

Kadınların hayatlarının dönüm ve başlangıç noktalarından biri de hamilelik olmaktadır. Bunun için sağlıklı hamilelik geçirmek ve bebek sağlığına dikkat etmek de belirli kontroller ile sağlanabilmektedir. Uzman kontrolü ile devam eden sağlıklı hamilelik bebek sağlığını da olumlu etkilemektedir. Bu alanda dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de folik asit desteği almak ve troit kontrollerinde bulunmaktır.

Rahim Ağzı Kanseri Ve Sorasında Menopoz

Meme kanseri kadar yaygın olmasa da 35 yaş üstü kadınların kontrolünde bulunması gereken durumlardan biri de rahim ağzı kanseri olmaktadır. Bu alanda rahim ağzı kanserinin önleminin alınmaması rahim kanserine kadar yol açabilmektedir. Rahim kanseri de belirli yaştan sonra tedavisi daha zor hale gelebilmektedir.

Son olarak menopoz kadınlar için bir son değil yeni bir başlangıç olmaktadır. Aynı zamanda rutin kontrollerin daha sık yapılması da bu alanda uzmanlarda tarafından sürekli olarak önerilmektedir.

Bir cevap yazın