Post Image
192

Kadınlarda İnsülin Direnci

Pankreastan salgılanan şeker ile metabolizma değişebilmektedir. Bunun içinde direncin yükselmesi ya da düşmesi sonucunda metabolizma yavaşlayabilmektedir. Kadınlarda bu durum daha farklı olarak bulunduğundan insülin direnci daha etkili olabilmektedir. Böylelikle insülin direncinin etkisi de yüksek oranda bulunmaktadır.

Vücutta bulunan şekerin kontrolü kandaki insülinin değişimini en hızlı şekilde etkileyen faktördür. Bu aşamada kadınların insülin direncini koruması ve buna bağlı olarak kilo alımının dengelemesi gerekmektedir. Birçok açıdan önemi büyük olan kandaki şeker oranı dengeli beslenme ile kontrol altına alınabilmektedir. Aksi durumda kilo alımı hızlı ve dengesiz olarak devam edecektir. Bu sorun kadınlarda doğurganlığı azalttığı gibi farklı sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Kadınlarda insülin direnci böylece önemli olması ve kontrol edilmesi şeklinde olmalıdır.

Yalnızca şeker tüketimine bağlı olarak devam eden bir durum olmadığından alınan sağlıksız tüm besinlerde insülin değerleri yükselebilmektedir. İnsülin direnci kontrol etmek ve buna bağlı olabilecek sorunları önlemek için ilk olarak değerlere hakim olmak gerekir.

İnsülin Direncinden Korunma Yöntemleri

Kandaki değerlerin incelenmesi ile elde edilen insülin değerlerine göre kontrollü beslenme en önemli aşamadır. Çünkü yüzdelik dilim üzerinden beslenmenin önemi insülin direnci etkilemektedir. Daha çok fast food tüketiminden ortaya çıkan insülin direnci, obezite içinde aynı etkide olmaktadır. Sağlıklı beslenme ve düzenli hareket ile insülin direnci dengelemek ve zayıflamak da mümkündür.

Direkt olarak kan değerlerine bakılmadan önce insülin direncinin belirtilerini de gözden geçirmek gerekmektedir. Bunun içinde insülin direncinin belirtilerine hakim olarak kontrollü ve sağlıklı yaşam da mümkün olabilmektedir.

 • Yemek sonrası ağır hissetme uyku halinin sürekli olması
 • Kan şekerinin düşmesi ile elde ve ayaklarda titreme görülmektedir
 • Açlık hissinin olması sonucunda midede kazınma hissi
 • Sürekli tatlı isteği ve şeker ihtiyacı
 • Kilo alımı ilk olarak bel çevresinde genişleme ile olma
 • Karaciğer yağlanması
 • Adet düzensizliği ve doğurganlığın azalması
 • Kadınlarda olan etkisi, koltukaltı, boyun ve kasık kısmının kararması şeklinde belirtiler bulunmaktadır.

Bu durumlar göz önünde bulundurulduktan sonra insülin direncinin sebepleri şeklinde olan aşamalarda yaşam şekli olarak değiştirilmektedir. Sağlıklı beslenme sonucunda bu durumun değişimi ve insülin direncinin normal şekilde dengelenmesi de sorunsuz devam etmesi de mümkündür.

İnsülin Direncinin Tedavisi

Kaliteli yaşam ve kontrollü beslenme açısından da insülin direncinin önemi büyüktür. Sağlıklı beslenmenin ilk önemi;

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Fiziksel aktivite şeklinde olabilmektedir.

Bu aşamada kadınlarda daha çok önemli görülen sağlıklı yaşam ile insülin direnci tedavisi başlangıçta düzenli uyku ve spor gereklidir. Fiziksel aktivite sonucunda sık sık ve az yemek yemek de sağlıklı beslenmenin başında gelir. Doğru kalori alımı ve devamlı takip ile vücut kitle endeksini de en uygun şekilde sağlayabilmek mümkündür.

Günlük hayatta yapılması gereken düzenli egzersizlerde yaşam biçimi şeklinde değerlendirilmeli ve kontrollü kilo kaybı sağlanmalıdır.  Bu aşamada kilo kaybı haftalık 0,5 ve 1 kg şeklinde devam etmelidir. Bu sırada kilo verimi vücutta yağ eksilmesi ile olmalıdır.

Bir cevap yazın