Post Image
191

Kıl Batıkları Nasıl Geçer?

Birçok kadın için epilasyon sonrası oluşan sorunlardan biri de kıl batıklarıdır. Hem görüntü hem de sağlık açısından önemli olan kıl batıkları önlem alınmadığında büyük sorunlara da yol açabilmektedir. Bu aşamada kıl dönmesi ameliyatına kadar oluşum söz konusudur. Böylece kıl köklerinin sağlıklı olması ya da ters dönmemesi de büyük önem taşımaktadır. Sonuç olarak soruna yer vermemek ve sorunun kökünü ortadan kaldırmak daha sağlıklı olabilmektedir.

Fizyolojik bir durum olarak değerlendirilen kıl dönmesi deri üzerinde oluşan bir sorundur. Başlangıçta kıl kökü deri altından çıkar ve ters dönerek batığa yol açar. Direkt olarak önleminin alınması kıl kökünde enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu gibi durumların oluşumunu engellemek için kıl batıkları neden olur şeklinde araştırmalar yapılmaktadır.

Kıl Batığı Neden Olur?

Kadınlarda görülen kıl batığı tüm epilasyon sonrası görülebilen durumlardandır. Bu nedenle daha çok bacaklarda ve genital bölgede görülen kıl batığı yanlış ağda ile oluşur. Tük köklerinin ters yönde çekilmesi ile kıl kökü yün değiştirerek deri altında çıkmaya başlar. Bu anlamda direkt olarak kıl batıkları görülür.

Aynı şekilde epilasyon makinesi ile alınan tüylerde kıl batıklarına yol açabilmektedir. Hassas derilerde görülen kıl batıklarının çözümü için çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Deri altında çıkan ve zarar vermeyen kıllar için geçici çözümler bulmak mümkündür. Bu çözümler arasında;

  • Belirli sürede tıraş bıçağı kullanmak; bu durum kıl kökünün aynı yönde düzelmesini sağlayacaktır.
  • Kese; ıslak deride yapılan kese kıl köklerin yanı sıra deri altındaki kılların çıkmasına neden olur.
  • Aspirin ve su karışımı ile elde edilen krem kıl batıklarının düzelmesine yardımcıdır. Hem besleyici hem de onarıcı olan karışım her alanda kullanılabilmektedir.

Bu işlemler düzenli olarak yapıldığında kıl batıklarına kesin çözüm olabilir. Tek seferde yapılan işlem ile kıl kökleri aynı yönde çıkmaz bu nedenle batıklar için düzenli uygulama gerekmektedir.

Kıl Batığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Epilasyon zamanlarını iyi ayarlayarak kıl batıklarının oluşumunu engellemek mümkündür. Çok uzamış tüyler alınırken kırılabilir. Bu durum da kıl batıklarına direkt olarak yol açar. Çünkü kök ucundan kırılan tüy tekrar uzarken deriye batabilmektedir. Kırıldığı için kıl ucu sert ve sivridir. Bu yüzden direkt olarak deriye batarak kıl batığı oluşur.

Aynı işlem kış aylarında da geçerlidir. Uzamış tüyler kapalı ortamda bulunduğundan tüyler deriye batabilir. Kıl batığını önlemek için yapılması gerekenler arasında en önemlisi epilasyon zamanı ve doğru epilasyon uygulamasıdır. Buna rağmen yoğun kıl batıkları olan kişiler direkt olarak uzman kontrolünde olması gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından önerilen durumlar ile kıl batıklarını önlemek sağlık açısından da yararlı ve önemlidir. Bu durum genel anlamda tüm kadınlarda olabildiği için uygulamalar aynı aşamalarda geçebilmektedir. Özellikle genital bölge kıl batıkları iltihaplı köklerin oluşumuna sebep olur.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın