Post Image
149

Metabolizma Nedir?

Metabolizma Nedir? Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Metabolizma vücuttaki yenilenme, hücre yapılanması, yıkım vb. olayların tümüne verilen isimdir. Metabolizması hızlı insanlar zaten bu konuyu fazla dert etmezler hatta bilmezler. Bu konuyla özellikle kilo fazlası olan insanlar çok fazla ilgilenir ve “Metabolizma nasıl hızlandırılır?” sorusuna yoğun bir şekilde yanıt ararlar.

Metabolizmayı hızlandırmak aslına bakarsanız çok zor olan bir şey değildir. Normal yaşantınızda gün içinde dikkat etmeniz gereken birkaç unsur ve detay ile bunu başarmak çokta zor değil. Metabolizma hızlandırma nasıl olur şimdi ondan bahsetmeye başlayabiliriz.

Her şeyden önce kesinlikle zararlı olan “çok yemek” alışkanlığından vazgeçmeniz gerekiyor. Bu konuda anlaştığımıza göre diğer detaylara geçebiliriz.

Günlük uyku ihtiyacınızı düzenli bir şekilde alın. Spora yazılın ve kalori harcayın hatta ekstradan kas yapmaya çalışın. Düzenli ve sağlıklı beslenin. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür onu sakın atlamayın. Fazla şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durun. Asitli ve kafeinli içecekleri hayatınızdan çıkarın.

Unutmayın en iyi içecek sudur. Günde iki litre su içmeye çalışın. Kas ve kemik depolarınız için gerekli vitamin ve mineralleri almaya çalışın. Alkol ve sigara kullanıyorsanız bu maddelerden uzak durun. Ekmeği azaltın onun yerine buğday ekmeği tüketin.

Çalışmayan bir bayan iseniz ev içinde yaptığınız hareketlerin de size kalori yaktırdığını unutmayın. Kendi suyunuzu kalkın kendiniz alın. Böylece hareket etmiş olursunuz. Bir telefon görüşmesi yaparken sabit kalmayın. Kalkın ve evin içinde tur atın. Gün içinde boş kaldığınız anlarda eğilip kalkma hareketi yapın. Evinizde bir evcil hayvanınız varsa onu yürüyüşe çıkarın ve onunla beraber yürümüş olun. Tempolu yürüyüşler yapın. Hafta sonunuzu bisiklete binerek geçirin. Zorlu yollar tercihiniz olsun ki daha fazla efor harcayın.

Gün içinde asansör kullanmak yerine merdiven çıkmayı deneyin ki kalça ve bacak kaslarınız çalışsın. Arabanız varsa arabanızı kendiniz yıkayın. Hafta sonları evde oturmayın dışarı çıkın. Bir iki tarihi mekan ziyaret edin. Böylece hem bilginiz hem de hareketiniz artmış olur. Sabahları uyanınca vücudunuzu esnetin. Masa başı bir işte çalışıyorsanız arada bir kalkıp gezinin. Bir evrakı bir yere vermeniz gerekiyor ise bunu siz götürün. Merdivenleri üçer beşer çıkmaya çalışın. Lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın