Post Image
128

Miyom Nedir, Tedavisi Var mıdır?

Miyom Nedir? Miyomun Tedavisi Var Mıdır?

Rahimde meydana gelen ve sürekli büyümeleriyle bilinen miyomlar iyi huyludur.  Bu alanda uzman doktorlara sorulduğunda, kadınların şikâyet ettiği ve hastaneye başvurduğu sebeplerin ilk sırasında miyomlar yer alır. Ayrıca her 3 kadından birinde miyom görüldüğü bilinen bir gerçektir.

Miyomun Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Miyom belirlendiğinde tedavisi için asla geç kalınmaması gerekir. Miyom ameliyatı genelde başarılı geçen ve miyom ameliyatı sonrası da problem yaşatmayan bir süreçtir. Genelde miyomlar belli etmeden sinsice büyürler. Miyom belirli bir boyuta geldiğinde diğer organlara baskı yapmaya başlar. Bağırsağa yapılan baskı sonucunda bağırsağın işlevini yerine getirmesini önleyebilir.

Miyom Kimlerde Görülür?

Hala araştırılan miyomların oluşma sebepleri bilinmiyor ve her yaşta kadınlarda görülebiliyor. Konusunda uzman doktorlardan alınan bilgilere göre 35-40 yaş arasındaki kadınlarda miyomun tehlikeli boyutlarda büyümesinin daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Rahim duvarının içinde de dışında da olabilen miyomlar için ameliyatın yanı sıra miyomun türüne göre ilaç ile de tedavi etmek mümkün.

Miyomların Aşırı Büyümesi Diğer Organlara Zarar Verir Mi?

Uzman doktorlar zamanında alınmayan miyomların sürekli büyüyerek bağırsak gibi diğer organlara da kalıcı hasarlar verebildiğini söylemektedirler.

Miyom Nasıl Tespit Edilir?

Miyomlar aşırı büyük boyutlara gelmeden farklı belirtisi bulunmayan yapılardır. Bu sebeple tespiti yapılan hastalarda genelde farklı bir rahatsızlıktan dolayı yapılan araştırmalarda fark edilir. Genelde hamile bayanlar da sık sık ultrasona girildiğinden sıra dışı boyutlardaki miyomlardan bu süreçte haber alınır.

Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Ultrason yoluyla tespiti yapılan miyomun boyutuna, büyüme hızına ya da bulunduğu konuma göre tedavi türü belirlenir. Bu tedavi türleri ameliyatla miyomu alma ya da ilaçla uzun vadeli küçülme sağlanmasıdır.

Bir cevap yazın