Post Image
161

Saç Bakımı Hakkında Her Şey

Sağlıklı saç görünümüne sahip olmak aslında şık bir aksesuar kullanmak anlamına gelmektedir. Çünkü özellikle kadınlar için saçın önemi büyük olmaktadır. Bazen düz bazen dalgalı kullanılabilen saçların genel olarak bakıma ihtiyacı olmaktadır. Saçların bakımlı görünmesi içinde tüketilen ürünlerden başlayarak kullanılan saç bakım ürünlerine kadar dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için saç bakımı için neler yapılmalı sorularının başında sağlıklı beslenme gelmektedir. Sürekli uzamakta olan ve canlı olan saçlar düzenli bakım istemektedir.

İlk olarak sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenir iseniz saç dipleriniz de canlı olmaktadır. Bunun için sebze tüketimi daha çok ön planda olmalıdır. Hatta saça iyi gelen sebzelerin tüketimi ayrıca avantaj sağlayabilmektedir. Böylece kısa süre içerisinde köklerin beslenmesi ve saçın hızlı uzaması da mümkün olabilmektedir.

Saçlara uygulanan fön, maşa gibi yüksek sıcaklık saçın nem dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.  Böylece saçlarda matlık oluşmaya başlar. Bunun içinde sirke kullanımı saçların canlı ve parlak görünümünü tekrar sağlamaktadır. Duş sırasında yıkama işlemi bittikten sonra saç uçlarından başlayarak sirke uygulaması yapmak hem saçın parlamasına hem de saç içerisinde kalan kimyasal atıklardan arınma tamamlanmaktadır. Son olarak da bolca durulamak yeterli olmaktadır.

Şampuan ve saç kremi gibi kullandığını duş sırasındaki ürünlerin içerikleri nedeni ile azda olsa kimyasal bulundurmaktadır. Bunun içinde saçların her gün yıkanması önerilmemektedir. 2 ya da 3 gün ara ile saçların yıkanması yapılan araştırmalarda daha sağlıklı olarak belirlenmektedir. Aynı zamanda yıkama sırasında aşırı sıcak su kullanımı da önerilmemektedir.

Hava kirliliğine maruz kalan sağlar gün içerisinde nemini kaybedebilmektedir. Bu yüzden de cansız ve yıpranmaya başlayan saçlara bakım yapmak gerekmektedir. Bu alanda bulunan doğal maskeler ya da evde yapılan saç maskeleri olarak önerilen ürünler kullanılmalıdır. Böylece haftada 3 kez yapılan doğal maske ile sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak da mümkündür.

Uzun Ve Bakımlı Saçlara Sahip Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yıkama sonrası havlu kullanımı; duş sonrası ıslak olan saçların kırılma ihtimali daha yüksek olduğundan havlu ile sarıp saçın kurumasını beklemek yerine masaj yaparak nemini almak daha uygun olacaktır.
  • Özellikle fön ve saç şekillendirici uygulamalarında kırılma yaşayan saçlara doğal serum uygulaması yapılmalıdır.
  • Şampuan seçiminde saç tipinizin özelliklerini belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için öncelik doğal şampuan kullanımı olmalıdır. Aynı zamanda şampuan içerisinde paraben bulunmamalıdır.
  • Hava şartları ya da mevsim değişiklikleri saçın nem dengesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun hava şartlarına göre saç bakım oranını arttırmak büyük kolaylık olacaktır.
  • Kuru saçların elektriklenme oranı daha yüksektir. Bunun için kuru saçların nem oranını korumak biraz daha işlem gerektirebilmektedir. Çünkü kuru saçlar rüzgar ve yağmurdan daha çok etkilenebilmekte ve elektriklenme oranı yükselebilmektedir. Nem oranını arttırma ile saçların elektriklenmesi kontrol altına alınabilmektedir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın