Post Image
117

Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeliyiz?

Gece yatarken bile terlediğimiz sıcak havalarda beslenme konusu da dikkate alınması gereken konular arasında geliyor. Yediklerimizin bile ağır geldiği yaz aylarında, aslında çok daha kolay kilo verebiliriz.

Bunun için hamur işlerinden uzak durmak ve ekmeği hayatınızdan çıkarmak yeterlidir. Zaten hava sıcak olduğu için bu yiyecekleri tüketmek size rahatsızlık verecektir. Sağlıklı ve taze yiyecekler sizi sıcağın ağırlaştırıcı etkisinden kurtarırken kilo vermenizi de kolaylaştıracaktır. Özellikle denize girme fırsatı olanlar için en azından 1 saat yüzmek kalorilerin azalmasına neden olacağı için daha kolay forma girebilirsiniz.

Sıcak havalarda aşağıdaki besinleri tercih ederseniz, daha kısa sürede kilo verir, çok zaman kaybetmeden birbirinden leziz içecekler ve yiyecekler yapabilirsiniz.

Yoğurtlu İçecekler

Sevdiğiniz meyveleri ve yoğurdu blendırdan geçirerek harika ve rengarenk içecekler yapabilirsiniz. Emin olun içtiğiniz o asitli içecekler ve daha birçok içecekten çok daha leziz olan bu içecek sizi uzun süre tok tutacaktır.

Meyveler

Yaz meyveleri sizi kısa sürede şişireceği için fazla yemek yeme arzusu da hissetmeyeceksiniz demektir. Buz gibi meyveler sizi abur cuburların mide bulandırıcı etkisinden uzak tutmaya yetecektir. Bazı kişilerin bazı meyvelere karşı alerjisi olabiliyor. Bu yüzden sizi rahatsız etmeyecek olan meyveleri küçük porsiyonlar şeklinde tüketebilirsiniz.

Izgara Et Ürünleri

Et tüketirken haşlama, ızgara ya da fırında pişirme yöntemi ile yemeniz sağlıklı olacaktır. Bu hem damak zevkiniz için hem de sağlıklı beslenmeniz için oldukça önemlidir. Mangal kültürü yüksek olan ülkemizde sıcak havalarda beslenme seçenekleri arasında mangal oldukça popülerdir.

Yeşil Salata

Her mevsim tüketilmesi gereken yeşil salata çeşitleri, özellikle lifli yapıları sayesinde sindirimi de kolaylaştırır. Her yemeğin yanında tüketeceğiniz salata çeşitleri, midenize gereksiz yiyecek doldurmanızı da engeller.

Az Yağlı Süt ve Süt Ürünleri

Ara öğün için harika seçenekler olan süt ve kefir gibi ürünler tok tutma özelliklerinin yanında sağlıklı olan yiyecekler arasındadır. Özellikle kefirin saymakla bitmeyen yararları çocukların da bu içeceği içmeyi alışkanlık haline getirmelerini şart kılıyor.

Yulaf Ezmesi

Süt ya da yoğurdun içine biraz meyve ile birlikte attığınızda öğün haline gelen yulaf ezmesi, bağırsaklarda şişmesi nedeniyle uzun saatler acıkmanızı önlüyor. Bu yüzden yaz sıcağı için en ideal kahvaltı seçeneklerinden olacak olan bu ürünü de kilerinizde bulundurun.

Yoğurt Çorbası

Soğuk yoğurt çorbasını sevmeyen insan bir hayli azdır. Bu yüzden yaz aylarının haftada bir kez de olsa sofraları süsleyecek olan çorbasına nohut, buğday, kekik ve zeytinyağı ekleyerek harika bir içecek-çorba halinde içebilirsiniz.

Karpuz Peynir Tatlı olsa da tuz oranı yüksek olan karpuz ve olmazsa olmazı peynir birbirleri ile uyumlu olan yaz yiyecekleri arasındadır. Sıcak havalarda beslenme konusunda vazgeçilmez olan karpuzu aç karnına tüketmeniz etkisini arttıracaktır.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın