Post Image
126

Soğuk Çatlakları İçin Yapılması Gerekenler

Soğuklarda Çatlayan Eller İçin Yapılması Gerekenler

Hiç kimse istemez ellerinin kuru ve yaşlı görünmesini. Özellikle kış aylarında soğuktan çatlasa da bazen de ellerin maruz kaldığı işlemlerden dolayı da çatlayabiliyorlar. Mesela ev hanımlarının çok fazla çıplak elle bulaşık yıkaması ya da çeşitli kimyasalların bulunduğu su ile temizlik yapılması ellerinin çatlamasına sebep olur. Aynı şekilde çıplak elle ağır işlerde çalışan erkeklerin de elleri çatlar.

Soğuklarda Çatlayan Ellerimiz İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Kuru bir cilde sahipseniz mutlaka yanınızda krem bulundurun. Çantanızda ya da arabanızda bir krem taşımanız size yarar sağlayacaktır. Ya da iş yerinizde bir el kremi bulundurabilirsiniz. Kozmetik ürünlerin satıldığı mağazalarda ya da marketlerde bu tür kremleri bulabilirsiniz. Önemli olan aldığınız kremin cilt tipinize uygun olmasıdır. Yıkadığınız ellerinizi hafif ıslakken kremle bakım yapmanız daha faydalı olacaktır.

Soğuk havalarda dışarı çıkarken kremsiz çıkmamayı alışkanlık haline getirin. Bazı insanların hijyen takıntısı vardır. Bu insanlar sürekli ellerini yıkarlar. Bu gibi durumlarda eller kuruyabilir. Eğer böyle bir durumunuz varsa kullandığınız sabunun nemlendiricili olmasına özen gösterin. Ya da doğal zeytinyağlı sabunlar var onlardan kullanabilirsiniz. Ellerinizin çatlamaması için vücudunuzu susuz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Susuz kalan eller susuz kalan topraklar gibi çatlayacaktır.

Düzenli Su İçmek Çok Önemlidir

Düzenli su içmeyi alışkanlık haline getirin. Bunun faydası sadece ellere değil vücudunuzun birçok noktasına yarar sağlayacaktır. Özellikle ev hanımlarına sesleniyoruz.

Ev İşlerinde  Eldiven Kullanmayı İhmal Etmeyin

Ev işi yaparken eldiven kullanmayı alışkanlık yapın. Çoğu bayan hareketini kısıtladığını söyleyerek kullanmaz ancak olan ellere olur ve çeşitli kimyasallara maruz kalırlar. Üzerine bir de soğuk eklenince ellerin çatlaması kaçınılmaz olacaktır tabi ki. Bir kaç sefer zorlanırsınız ancak alışırsınız sonra. Ellerinizi ılık su ile yıkayın. Aynı şekilde duş alırken de ılık su tercih edin. Çünkü çok sıcak su ciltte kurumalara neden olacaktır.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın