Post Image
171

Vücut Kitle İndeksinin Önemi

Sağlıklı yaşamın ön planda tuttuğu vücut kitle indeksi, boy ve kilo hesapları ile belirlenmektedir. Bu anlamda normal aralıklarda bulunan vücut kitle indeksine sahip olan kişilerin sağlık durumu daha iyi olmaktadır. Böylece diyet programlarının başında da vücut kitle indeksinin belirlenmesi gelmektedir. Boy ve kilo hesaplanması ile belirlenen bu durumda boyun uzunluğu ve vücudun yağ oranı da önemsenmektedir.

Beden kitle indeksi (BKİ) şeklinde de bilinen bu durum obezite oluşumunun önüne geçmektedir. Erken olarak hesaplanan beden kitle indeksi yaş faktörünün eklenmesi ile tam olarak ortaya çıkmaktadır. Online ortamlarda birçok yerden vücut kitle indeksi hesaplama programları yapılabilmektedir. Aynı zamanda kişilerde vücut kitle indeksini kolay bir şekilde hesaplayabilmektedir. Bunun için gerekli bilgiler kilo ve boy uzunluğu olmaktadır. Kilonun boy uzunluğunun karesi ile çarpılması soncunda ortaya çıkan rakama bölünmesi ile belirlenen durum vücut kitle endeksini ortaya çıkarmaktadır.  Buna örnek ve detaylı anlatım olarak da 70 kiloda ve 1.80 uzunluğunda olan bir kişi;

  • Boy uzunluğu 1.80 * 1.180=  3.24 yapmalıdır.
  • Kilo olarak örnek verilen 70 sayısı boyun karesinden çıkan sonuca bölünmelidir.
  • 70.3.24=21,6 şeklinde ortaya çıkan sayı vücut kitle indeksi olmaktadır.

Uzmanlar tarafından belirlenen sayı aralıkları ile kişilerin kilolu ya da zayıf olması da ayarlanabilmektedir. Aynı şekilde çok zayıf veya obez şeklinde durumlar bu hesaplama sonucunda belirlemektedir.

Vücut Kitle İndeksinde Beden Ve Ağırlık Aralıkları

Yukarıda yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkan rakam uzmanlar tarafından belirlenen aralıklarda değerlendirilmektedir. Bunun içinde her yerde aynı olarak belirlenen vücut kitle indeksi aralığı;

  • 18,5 ve altı sayılarda olan kişiler normal kiloda
  • 18,5 ve 24,9 arasında bulunan kişiler normal kiloda
  • 24,5 ve 29,9 aralığında hafif kilolu kategorisinde
  • 29,9 ve 34,9 arası kilolu
  • 34,9 ve 44,9 arası aşırı kilolu
  • 44,9 ve 49,9 arası obez
  • 19,9 ve üstü durumlar aşırı obez şeklinde belirlenmektedir.

Bu bilgiler dahilinde uzman kontrolünde bulunulması önerilmektedir. Özellikle kadınlar için kilo alımı daha hızlı olduğunda bu durum sıklıkla kontrol edilmelidir. Aynı şekilde kadınlarda kilo kontrolü olarak düzenli yürüyüşte bu anlamda uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Obezite korunması için önerilen durumların başında paketli ürünlerin tüketilmemesi ve abur cubur yenmemesi büyük önem taşımaktadır. Aynı şekilde yeşil bitkiler ve doğal ürünlerin tüketimi sağlığın ve vücut kitle indeksinin korunmasını da sağlamaktadır. Anneler bu konuda çocukların kontrolünü iyi yapması gerekmektedir. Bu anlamda sağlıklı kahvaltı ile başlayan günler önerilmektedir. Hatta çocuklar için abur cuburun önlenmesi adına ara öğünlerin sık ve az şekilde yapılması da sağlanabilmektedir. Böylelikle şeker krizleri ya da çikolata istemleri de azalabilmektedir. Özellikle ara öğünlerde tüketilen meyveler bu durumların tam anlamı ile önüne geçmektedir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın